Poljska u memo srcu .....


tourguideservicegdansk.pl
Dla wielu ludzi mieszkających na Bałkanach Gdańsk kojarzy się z wolnością. Kiedy okazuje się, że właśnie stąd pochodzę, lody (o ile w ogóle istnieją) zostają przełamane, a potem padają pytania o Solidarność, czy Lecha Wałęsę. Chorwaci dodatkowo zawsze podkreślają ogromny szacunek dla Jana Pawła II, którego postrzegają jako jednego z najważniejszych sojuszników w swojej walce o niepodległość. Dla pokolenia powyżej 40-tki Polacy to naród, który walczył o wolność, a wiedza o wydarzeniach w Polsce lat osiemdziesiątych jest całkiem spora. Mit Solidarności i walczącego Gdańska został na trwale zapisany w piosence Azry, jednego z najbardziej popularnych zespołów jugosłowiańskich, pod wiele mówiącym tytułem „Poljska u memo srcu” ("Polska w moim sercu").  Już kilka razy zdarzyło się, że właśnie to śpiewano w bałkańskich restauracjach, po tym jak muzycy dowiedzieli się, że wsrod gosci są Polacy. 


Dla młodszego pokolenia mieszkańców Bałkanów upadek komunizmu to odległa przeszłość. Kiedy u nas pokojowo rozmontowywano dotychczasowy system, na ich oczach działa się historia w najbardziej brutalnym wydaniu i krwawo rozpadała się Jugosławia. Koniec systemu komunistycznego, o którym się uczą, pokazywany jest z innej perspektywy, gdzie kluczową rolę odgrywa pierestrojka, zaś symbolem  upadku żelaznej kurtyny jest pękający mur berliński, a nie rozstawiony w Polsce okrągły stół. 
Bardzo byliśmy ciekawi reakcji zaprzyjaźnionego Serba (rocznik 1989) na wystawę w Europejskim Centrum Solidarności poświęconą ruchom opozycyjnym w Europie Wschodniej i ich roli w przemianach demokratycznych. Dla specjalisty od stosunków miedzynarodowych i krytycznego obserwatora sytuacji politycznej na Bałkanach zetknięcie sie z historią Solidarności, jednego z największych ruchów wolnościowych Europy, musiało być interesujące. Zanurzył się w Muzeum (nota bene kształtem nawiązującym do statku w budowie), przeczytał wszystkie informacje, obejrzał wszelkie udostępnione instalacje i filmy, wysłuchał komentarzy do poszczególnych eksponatów. Zobaczył wydarzenia z naszej perspektywy. Wyszedł pod wrażeniem mocy ruchu społecznego, który pokojowo zmienił świat. Po raz kolejny żałując, że na Bałkanach tak się nie udało.

Pozdrowienia z drogi :)

***

„Poljska u mome sercu”

Azra

Gdanjsk osamdesete
kad je jesen rekla
ne
Gdanjsk osamdesete
drzali smo palceve
rudari
studenti
brodogradiliste
svi mi
Gdanjsk osamdesete
uzavrele tvornice
dva put se ne salju
tenkovi na radnike
nisu se usudili
pobjedili smo
svi mi
Poljska
u mome srcu mazurka
Poljska
nije nikad dala Quislinga
svaki dan poloneza
zvoni na mojim vratima
Poljski jantar
narukvice
volodjine cuke
siber u pola cijene
Papa Wojtyla
i ja
Gdanjsk osamdesete
redovi za novine
nezavisni sindikati
komiteti zastite
Gdanjsk osamdesete
uzavrele tvornice
dva puta se ne salju
tenkovi na radnike
tenkovi na nas*



*tekst ze strony teksciory.interia.pl/azra-poljska-u-mome-srcu-tekst-piosenki,t,303771.html









Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kanion Nevidio, Montenegro

Orły, sokoły.... znaczy sępy - w Uvacu

Zaczynam...